سنتور را بیشتر بشناسیم

فروردین / ۱۱

سنتور را بیشتر بشناسیم

/

سنتور ، صدایی محسور کننده

ترکیب ذوزنقه ایی چوبی با تعداد زیادی سیم که با فرود آمدن دو زخمه,صدایی مسحور کننده ایی ایجاد میکند بی شک از سنتور سازی منحصر به فرد ساخته است.

به درستی مشخص نیست که چه کسی سنتور را اختراع کرده است اما برخی ساخت آن را به ابونصر فارابی نسبت میدهند. به هر سو چیزی که  مشخص است این است که ایرانیان پیش از دوره اسلامی با این ساز آشنا بوده اند و آن را کونار مینامیدند .سنتوردر زمان قاجار سازی تجملی و اشرافی بود که متعلق به خانواده های مرفه بود. تا اینکه حبیب سماعی با کوششهای فراوان, به تدریج توانست آن را به میان عامه مردم آورده و گسترش دهد.

سنتوری که هم اکنون در ایران رایج است, اصطلاحاً سُل کوک ۹ خَرَک نامیده می شود که دارای ۷۲ سیم است.

محدوده صدادهی سنتور کمی بیش از ۴ اکتاو است و از این نظر یکی از گسترده ترین سازهای ایرانی است.

نکته ای برای خرید سنتور!

اگر قصد خرید سنتور را دارید دانستن نکاتی راهبردی خالی از لطف نیست. شاید مهم ترین فاکتوری که درباره هر سازی مورد توجه نوازنده آن است صدای آن ساز باشد,که این خود میتواند متاثر از وضعیت ظاهری آن ساز ,کیفیت مواد به کار رفته شده و نحوه ساخت آن باشد. درمورد ساخت سنتور باید بدانید که بدنه آن از چوب های درخت آزاد و درخت گردو ساخته میشود.

معمولا سنتورهایی که از چوب ازاد ساخته میشوند بهتر اند چرا که صدای لطیف تر و واضح تری نسبت به چوب گردو دارند.

حتما بدنه ساز باید کاملا سالم بدون ترک خوردگی و فرورفتگی باشد.

ساز را به آرامی تکان دهید شنیدن صدای اضافی نشانه خوبی نیست.در یک سنتور خوش ساخت جنس  فلز های به کار رفته درجه یک بوده و هیچگونه زنگ زدگی در آن دیده نمیشود. همچنین گوشی ها خیلی شل و یا خیلی سفت نیستند که مانعی برای کوک کردن ساز ایجاد کنند. به درست بودن کوک ساز هنگام خرید توجه کنید چرا که عدم توجه به کوک درست, ممکن است بسیاری از از اشکالات کوکی و ساختاری آن را از چشمتان دورنگه دارد. در سنتورهای خوش صدا طنین صداها از حدی که باید نه بیشترند و نه کمتر همچنین این سنتورها توانایی تولید صداهای بسیار بلند ویا بسیار آرام را بدون کاهش کیفیت دارند. در یک سنتور خوش صدا هیچ یک از نتها نباید به اصطلاح کر باشند یا صدای زنگ بدهند. کر بودن به این معناست که یک نت بخصوص به طور محسوسی نسبت به نتهای قبل و بعد از خود صدای ضعیف تری داردو همچنین زنگ داشتن یعنی حس می کنید یک صدای اضافه مانند برخورد ارتعاشی دو فلز وجود دارد در آخر به امید آنکه توانستید سازی مرغوب و باب طبعتان را تهیه کنید حتما سعی کنید ساز همیشه کوک باشد رطوبت نبیند مستقیما در مقابل بادکولر یاگرمای شوفاژ قرار نگیرد تا همیشه سالم خوش صدا باقی بماند.

 

دسته بندی ها:مقالات
برچسب‌ها: