چند نکته کلیدی در خرید سنتور

فروردین / ۱۱

چند نکته کلیدی در خرید سنتور

/

در این نوشته سعی داریم مهم ترین نکاتی را که هنگام خرید سنتور بایستی مد نظر قرار دهید برایتان توضیح دهیم.

سعی کنید قبل از خرید  با چندین نفر که در زمینه نوازندگی و آموزش ساز سنتور دارای تبحر کافی هستند مشورت کنید افرادی را می شناسم که صرفا به مشورت با نوازندهای آماتور یا نوازنده هایی که سازهایی غیر از سنتور را می نوازند اکتفا می کنند و یا به نظرات صرفا یک نفر را اکتفا می کنند و اقدام به خرید ساز می کنند که این امر می تواند ریسک داشتن یک انتخاب خوب را برای شما کاهش دهد پس بعد از تحقیق و آگاهی از نظرات مختلف در نهایت سعی کنید یک متخصص برای شما ساز انتخاب کند نه فروشنده های ساز که گاه متاسفانه بدنبال فروش فقط سنتور های موجود خود هستند و شما را از رفتن سراغ ساز های ساخت سایر سازنده ها پشیمان می کنند و در این امر تبحر بسیاری دارند.

هیچ وقت به تنهایی و بدون تجربه کافی اقدام به خرید سنتور نکنید

 در صورتی که تنها گزینه پیش روی شما این باشد حتما با فروشنده طی کنید تا در صورت عدم تایید معلم موسیقی شما امکان مرجوع شدن ساز و برگشت هزینه وجود داشته باشد زیرا برخی فروشنده ها فقط اقدام به تعویض ساز می نمایند گاه دیده شده است که سایر ساز هایشان هم دارای کیفیت مناسبی نیستند.

مقدار بودجه خود را برای خرید ساز تعیین کنید

یکی از نکات مهم دیگر قیمت ساز است شما بایستی در ابتدا حداقل و حداکثر بودجه را که برای خرید سنتور در نظر گرفته اید تعیین کنید این کار بشما و مشاورخرید شما کمک می کند تا بهتر و سریع تر بتواند گزینه مناسب برای بودجه شما را بیابد.

همیشه گرانترین ساز نشانه بهترین بودن یک ساز نیست

 تناسب قیمت یک ساز با متریال بکار رفته در آن، تکنیک ساخت و کیفیت صدای آن در ارتباط است و از مهمترین نکاتیست که باید در خرید به آن توجه کرد در سازهای ایرانی خود را در قید و بند برند و نام قرار ندهید زیرا یک ساز مانند لوازم الکترونیکی نیست که همه دارای کیفیت یکسان باشد هر ساز شخصیت منحر بفرد خود را دارد حتی ساز های یک برند خاص با یک قیمت مشخص بازهم دارای تفاوت هایی با هم هستند. برای انتخاب سنتور علاوه بر تناسب قیمت سلامت فیزیکی و کیفیت صدا است که تعیین کننده است ( که البته تشخیص این امر بر عهده یک متخصص نوازندگی سنتور است) حال هر برندی که می خواهد باشد البته خوشبختانه در سال های اخیر چندین برند در زمینه ساز سنتور روانه بازار شده که علاوه بر کیفیت بالای ساخت و قطعات از کیفیت صدایی خوب و قیمت های مناسبی برخوردار هستند که حاصل پژوهش و تلاش های چندین ساله این دسته از سازندهای خوب سنتور کشورمان می باشد.

برای شروع بهتر است یک سنتور حرفه ای را انتخاب کنم یا یک سنتور مشقی؟

این مساله به مقدار بودجه ای که برای خرید در نظر گرفته اید بر می گردد ،اگر در تهیه بودجه با مشکل مالی مواجه نمی شود بهتر است در ابتدا یک ساز با کیفیت خوب اما نه خیلی حرفه ای تهیه کنید زیرا وقتی سطح نوازندگی شما بالاتر رفت و قادر به تشخیص کیفیت صدای سنتور های مختلف شدید ممکن است از لحاظ سلیقه صدا های دیگری شما را جذب کند که با سنتوری که در ابتدا خردیداری کردید تفاوت بسیار داشته باشد پس بهتر است با یک گزینه خوب رو به بالا شروع کنید اما اگر از لحاط مالی دارای مشکل هستید ساز های مشقی می توانید تهیه کنید اما بایستی از حداقل استاندارهای لازم به تشخیص معلمتان برخوردار باشد.

نگران نباشد!

با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه ساخت سنتور اتفاق افتاده گاه سنتور هایی با کیفیت مشقی پیدا می شوند که از بسیاری ساز های که در ظاهر حرفه ای محسوب می شوند( البته به نظرخود سازندگانشان) دارای کیفیتی بمراتب بالاتر هستند.

آیا سنتور دست دوم برای شروع انتخاب خوبی است؟

چنانچه دارای کیفیت صدایی و قیمت مناسب و از لحاظ فیزیکی دارای سلامت باشد و نگهداری کوک مناسبی داشته باشد هیچ مانعی برای خرید وجود ندارد البته اگر از لحاظ ذهنی با این امر مشکلی نداشته باشید زیرا بسیاری از افراد دوست دارند که با ساز نو شروع کنند و اینگونه احساس بهتری دارند اما یادتان باشد ساز ها چنانچه خوب ساخته شده باشند هر چه که قدیمی تر می شوند دارای صدای با کیفیت تری می شوند البته صرفا کهنگی ساز ملاک نیست چون بایستی ساز زیر دست یک نوازنده قابل بوده باشد و مدام بدرستی با آن نواخته شده باشد گاهی سنتوری های قدیمی که مدت ها دست نخورده یا سازهای مشقی دست دوم عموما گزینه های خوبی برای انتخاب نیستند مگر به تشخیص معلمتان یا یک متخصص سنتور  

قیمت تقریبی سنتور چقدر است؟

این قیمت ها بصورت تقریبی در اینجا عنوان می شوند و مربوط به سال ۱۳۹۸ می باشند

سنتور های مشقی برای شروع از حدود ۶۰۰ هزار تومان تا حدود ۱ میلیون و نیم  می باشند ،البته گاه ممکن است با قیمت پایین تری بتوانید ساز پیدا کنید اما بر حسب تجربه عموما بسختی می توان ساز مناسبی با قیمت زیر این مبلغ پیدا کرد یکی از برندهای پیشنهادی برای قیمت زیر ۱ میلیون تومان سنتور حمید موسوی است که از استاندارد بالایی برخوردار است و صدایشان در مقایسه با قیمتشان از کیفیت خوبی برخوردار می باشد  البته برندهای خوب دیگری نیز در این رنج قیمت نیز یافت می شوند که با کمی برسی و جستجو می توانید آنها را بیابید.

سنتور های سطح متوسط به بالا از ۲ میلیون تومان تا حدود۳ الی ۳ و نیم میلیون می باشند. دو برند پیشنهادی برای قیمت زیر ۲ میلیون تومان به بالا سنتور حمید موسوی و سنتور های آرزو طرح ویژه ساخت پژوهشکده سنتور است البته برندهای خوب دیگری نیز در این رنج قیمت نیز یافت می شوند که با کمی برسی و جستجو می توانید آنها را بیابید. سنتور های بسیار حرفه ای که از قیمت حدود ۵ میلیون توان شروع و تا ۱۰ میلیون تومان می رسد.که سازهای الماس پژوهشکده سنتور و حمید موسوی راسخ  و …. از آن جمله اند .

در نهایت انتخاب یک ساز استاندارد با کیفیت صدایی مناسب متناسب با بودجه تان می تواند تاثیری مهمی در یادگیریتان داشته باشد ساز استاندارد علاوه بر لذت شنیدن صدای زیبا در صورتی که همیشه و بطور منظم آن را کوک کنید می تواند صدای درست را به شما نشان دهد و تاثیری مهمی در عادت دادن گوش شما به صدای درست داشته باشد.