سازهای کوبه ای از قدیمی¬ترین سازهای هستند، که توسط انسان ها نواخته شده اند. دف، سازیست که نمیتوان آن را محدود کرد. دف متعلق به هیچ جا و همه جاست. ردپای پیدایش و ساخت اولیه آن را به هیچ قوم یا ملیتی نمی توان نسبت داد. دف به لحاظ سادگی ساختمان و قداست، همیشه مورد توجه مردم بوده و از سازهای کهن به حساب می آید. در دوران پیش از اسلام دف در موسیقی ایرانی و کردی حضور داشته است، بطوریکه رد پای ریتم‌های آن هنوز در موسیقی کردی وجود دارد. اما با شروع دوره اسلامی این ساز برای بیش از ۱۳ قرن در کنجِ خانقاه‌های کردستان آرام گرفت و با ذکر و سماء در هم آمیخته شد.  بطوریکه ذکرها در هر مقامی با ریتم خاص خود در دف همراه هستند و به عبارتی هر ذکری مقام خود را دارد که مقامهای دف نام دارند.
دف ها از نظر ساختمان ظاهری به هفت دسته تقسیم میشوند: دف مربع، دف مستطیل، دف مستدیر با حلقه، دف مستدیر با زنگوله، دایره زنگی، دف دورویه، دف بی پوست همراه با زنگ
ساختمان دف چگونه است؟
بهترین نوع دف، دف های هستند که از پوست حیوانات و در فصل بهار ساخته میشوند. بدنه دف از چوب است که روی آن پوست حیوانات و یا پلاستیک کشیده شده و با گل میخ محکم میشود. به طور کلی ساز دف از چهار بخش؛ کلاف اصلی، پوست، حلقه‌ها، گل‌میخ‌ها تشکیل میشود که در کنار هم، سازی اینچنین خوش نوا را تولید میکنند. پوست در این ساز نقش مهمی را ایفا میکند. ساخت این ساز با پوست مصنوعی مزایای خود را دارد از جمله اینکه: 
• ضخامت سطح پوست دف یک دست است.
• کوک ثابت دارد.
• کشش و مواد سازنده در کل پوست یک دست و یکنواخت است.
• به دلیل اینکه رطوبت را جذب نمیکند در نتیجه تغییر حالت هم نمیدهد.
• بوی نا مطبوع ندارد.
• توسط باکتری‌ها و میکروب‌ها تجزیه نمیشود.
•&

ویولن

احتمالا بار ها شنیده ایید که ویولن از ساز هایی است که یادگیری آن دشواراست.اما آیا واقعا این چنین است؟

ابتدا باید بدانید که دستیابی به هیچ چیز در این دنیا سهل و آسان نیست شما برای یادگیری, پیشرفت و رسیدن به اهدافتان باید بدون وقفه تلاش کنید. در مورد یادگیری ساز ها اما داستان کمی متفاوت میشود. چرا که شما درگیر یک جریان بسیار دلنشین میشوید, که با تمام وجودتان عجین میشود و سختی ها و مرارت هایش هم برایتان دلنشین میگردد.پس برای یادگیری درنگ نکنید. اگر قصد این را دارید که به یک نوازنده قهار ویولن تبدیل شوید بهتر است ابتدا با این ساز و ساختمانش آشنا شوید.

اینکه دقیقا در چه قرنی این ساز اختراع شد کاملا مشخص نیست اما برخی آن را تکامل یافته ساز های ربک (Rebec),فیدل, (

 

چه کسی فکرش را میکرد برخورد چکش‌هایی به سیم‌های فلزی داخل یک جعبه چوبی ,چنین نوای دلنشینی را ایجاد کند که سال های سال مورد ستایش قرار بگیرد. پیانو از سازهای صفحه کلید دار و میتوان گفت از مشهورترین آن هاست. یکی از دلایل این شهرت شاید همین باشد که پیانو میتواند محدوده بسیارگسترده ایی از اصوات را تولید کند .پیانو در شکل فعلی‌اش بیش از هفت اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس‌هایی از حدود ۲۰ تا ۵۰۰۰ هرتز می‌باشد.

خوانندگی

احساسات جوهره وجودی هر انسانی است و آواز خواندن زیباترین دریچه ی قلیان این احساسات.

تاریخ آواز خوانی با تاریخ بشریت گره خورده است ,چرا که از لحظه ایی که انسان ها ناگزیر گشتند برای برقراری ارتباط, بیان هیجانات ,حالات خوشی و غم شان به اصوات متوسل شوند, موسیقی و آواز خوانی نیز پدید آمد

صفحه1 از5