قیمت گیتار به چه عواملی بستگی دارد؟

آبان / ۳۰

قیمت گیتار به چه عواملی بستگی دارد؟

/

یکی از رایج ترین انواع سازهای موجود در دنیا، گیتار می باشد که از محبوبیت بالایی در بین علاقه مندان برخوردار است. گیتار سبک های متنوعی از موسیقی را در بر می گیرد که خیلی از افراد خواهان یادگیری این نوع از سبک ها هستند. محبوبیت و جذابیت گیتار در بین موسیقی دوستان موجب شده تا به فکر خرید و آموختن آن بیفتند و با ارتعاش سیم‌ ها، نواهایی زیبا و گوش نواز تجربه نمایند. چنانچه قصد خرید دارید باید بگوییم که قیمت گیتار خوب و با کیفیت، قدری بالاتر است اما در عین حال با ارتعاش سیم‌ها، صدای شفاف، بدون گز و بهتری را می توان لمس کرد.

بیشتر بخوانید: معرفی ساز گیتار

قیمت گیتار چقدر است؟

خرید گیتار به خصوص برای آن دسته از افرادی که برای اولین بار می خواهند حس نواختن را تجربه نمایند، بسیار لذت بخش است. پس از تصمیم برای خرید، نوبت به این می رسد که افراد چقدر می خواهند هزینه کنند. آگاهی از قیمت گیتار برای خیلی از خریداران بسیار حائز اهمیت است زیرا با توجه به میزان بودجه ای که در نظر گرفته اند می توانند مناسب ترین ساز را انتخاب کنند.  

در خصوص این موضوع باید بگوییم که قیمت گیتار تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارد از این رو نمی توان قیمت ثابت و مشخص شده ای را برای آن بیان کرد. از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت می توان اشاره ای به موارد زیر نمود:

  • نوع گیتار
  • برند و شرکت سازنده گیتار
  • سایز گیتار
  • جنس بدنه گیتار
  • وجود لوازم و تجهیزات جانبی

آنچه که اشاره نمودیم از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت گیتار هستند. به عنوان مثال، گیتار در سه نوع کلاستیک، آکوستیک و الکتریک موجود است که هر کدام ویژگی ظاهری و کاربردی خاص خود را دارند و از نظر سبک و نوازندگی نیز متفاوت می باشند. گیتار الکتریک در مقایسه با دو نوع دیگر به دلیل نیاز به لوازم و تجهیزات جانبی بیشتر، با قیمتی بالاتری به بازار عرضه می گردد.

گیتار از نظر سایز نیز به دو صورت کوچک و یا بزرگ ساخته می شود. گیتارهای سایز کوچک برای کودکان و افرادی که همواره در سفر هستند، مناسب است. این نوع از گیتارها از نظر قیمت با گیتارهای سایز بزرگ تفاوت هایی دارند. در کنار خرید گیتار وجود یکسری لوازم جانبی همچون کابل، تیونر، مضراب و … نیز ضرروی است که می تواند قیمت تمام شده گیتار را تحت تاثیر قرار دهد.

برای شرکت در کلاس گیتار با اساتید آموزشگاه موسیقی مهرورزان در ارتباط باشید

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت این نوع از سازها؛ می توان به برند و شرکت سازنده اشاره نمود. در بازار کشورمان برندهای ایرانی و خارجی بسیار موجوداند و با توجه به ویژگی ظاهری و ساختاری که دارند با قیمت های متنوعی به دست مشتری می رسند.

گیتار از چند تومن شروع می شود؟

همان طور که اشاره نمودیم قیمت گیتار تحت تاثیر یکسری فاکتور، متفاوت است و نمی توان نرخ ثابتی را برای مشتریان اعلام نمود. اما با این حال می توان محدوده و رنج آن را بیان کرد. قیمت این ساز از ۹۴۰ هزار تومان شروع شده و تا قیمت های بالای ۱۵ میلیون تومان نیز در بازار خرید و فروش می گردد. گیتارهایی با رنج قیمت ۳ میلیون تا ۶ میلیون تومان برای افراد مبتدی، گیتارهایی با قیمت ۷ تا ۱۵میلیون  برای سطح متوسط و برای افراد حرفه ای گیتارهایی با قیمت۱۵  میلیون به بالا بسیار مناسب می باشد.

قیمت گیتار ارزان برای شروع

گیتار در بازار کشورمان بسته به سطح یادگیری (مبتدی و یا حرفه ای) با رنج قیمت متفاوتی عرضه می گردد. برای آن دسته از افرادی که برای اولین بار می خواهند با خرید گیتار کار یادگیری و آموزش را شروع کنند، بهتر است که با گیتارهای سطح مبتدی استاندارد یا متوسط آغاز نمایند. اگر بودجه کافی برای خرید ندارند می توانند از گیتارهای ارزان تری که مخصوص افرادی مبتدی است و از کیفیت و استانداردهای لازم برخوردار می باشد بهره ببرند. گیتارهای ارزان قیمت شاید به خوبی گیتارهای سطح حرفه ای نباشند اما برای افراد مبتدی و شروع کار مناسب اند و می توانند نیاز افراد را برطرف نمایند.

جمع بندی

در این مطلب، به قیمت گیتار اشاره نمودیم و گفتیم که متاثر از یکسری فاکتور، با رنج مختلفی به بازار عرضه می گردد. خیلی از افراد در مورد قیمت نگران هستند، باید بگوییم گیتارهایی که کیفیت بالایی دارند و از استانداردهای روز بهره می برند با قیمت بیشتری خرید و فروش می شوند. اما با این حال گیتارهایی هم در بازار موجود است که با داشتن قیمت مناسب به خوبی می توانند پاسخگوی نیاز افراد باشند. بنابراین هنرجویان متناسب با نیاز خود و همچنین میزان بودجه ای که دارند می توانند گزینه ای ایده آل و معقول انتخاب کنند.

دسته بندی ها:مقالات