موسیقی درمانی برای کودکان؛ موسیقی به جای قرص

تیر / ۲۲

موسیقی درمانی برای کودکان؛ موسیقی به جای قرص

/

موسیقی درمانی برای کودکان تحمل درد بیماری را در کودک بالا می برد و از تنش موقعیت های استرس زا می کاهد. سازگاری اجتماعی ، ثبات عاطفی، کنترل شخصی، انگیزش، احساس ارزش شخصیتی، تقویت و هماهنگی ماهیچه ها و تقویت مهارت های خودیاری از جمله نتایج تاثیرگذار موسیقی روی کودکان معلول و استثنایی است که بر حسب نوع نقیصه حسی و حرکتی از برنامه های موسیقی درمانی استفاده می کنند.

اثرات موسیقی در کودکان مبتلا به سرطان نیز مورد پژوهش قرار گرفته و نشان داده که موسیقی درمانی احساسات کودکان و فعالیت های روزمره آنان ، امید به زندگی،  تحمل درد در مراحل شیمی درمانی و افسردگی ناشی از ریزش مو را بهبود می بخشد.

درمانگران موسیقی در طول دوره درمان در می یابند که کدام سبک یا آلات موسیقی بیشترین تاثیر و تحرک را روی کودک می گذارد تا در همان زمینه وقت بیشتری صرف کنند. این تیم که شامل افرادی نظیر متخصص موسیقی ، پزشک کودک، روانشناس، متخصص گفتاردرمانی و فیزیوتراپی و متخصص هنر می باشند پس از انجام مراحل مختلف آزمایش ، اطلاع دقیقی از منابع موسیقی برای استفاده در بیمارستان یا خانه در اختیار خانواده ها قرار می دهند.

 

موسیقی یک نیاز یک درمان و یک تغذیه کامل است برای زندگی روزمره که با احساس آدمی عجین شده است. علاقه انسان به موسیقی بخاطر طبیعت و فطرت خدادادی اوست  و چه نیکوست که به این نیاز از همان کودکی و آغاز مسیر،  پاسخ مناسب داده شود و از این منبع تعالی جسم و روح بی بهره نماند.

دسته بندی ها:مقالات